„Црвено-белите“ пресилни за македонскиот шампион – МЗТ со пораз ја започна новата сезона во АБА лигата!

Македонскиот шампион МЗТ Скопје, ја почна новата сезона во Јадранската кошаркарска лига со пораз на гостувањето кај актуелниот првак Црвена

Прочитај повеќе...

Бизарна јапонска реклама – Девојка се претвора во јагула и завршува на скара

Јапонија е земја која има озбилни проблеми со односот спрема жените. Од тоа да опкружувањето не дава никаква поддршка за мајките кои сакаат да

Прочитај повеќе...

Роденден кој долго ќе се памети: Работнички пред полни трибини прослави 70 години постоење!

Работнички во голем стил го прослави својот јубилеј – 70 години од постоењето на клубот од „Градски парк“, со одличен натпревар во кој „центарци“

Прочитај повеќе...

Недостатокот на простор во Тајланд „донесува“ фудбалски терен со необична форма

Главниот град на Тајланд има повеќе од 4.600 жители на метар квадратен и е тешко да се пронајде место за фудбалски терени. За да го решат тој

Прочитај повеќе...

Покана за несекојдневна промоција на романот „Јас и Лин, отпосле“ на Ана Стојаноска

Културната установа „Блесок“ и авторката Ана Стојаноска, ве информираат а воедно и ве покануваат на промоцијата на романот „Јас и Лин, отпосле“,

Прочитај повеќе...

Дебатното кино „Контра кадар“ со проекција на „Трамбо“ и дискусија

Вечерва со почеток во 20 часот, во киното „Култура“ ќе се одржи 24. Контра Кадар СК, на кој ќе се прикажува американскиот филм „Трамбо”, по што

Прочитај повеќе...

Сѐ е спремно за вечерашниот спектакл во „Борис Трајковски“ – Работнички слави 70 години постоење!

Сѐ е подготвено за вечерашниот спектакл во СЦ „Борис Трајковски“, дуелот во кој Работнички како дел од прославата по повод 70-годишнината од

Прочитај повеќе...